• Nikki Vergakes

GOT MILK?

THE GUIDE AND LIMITATIONS OF MAKING YOUR OWN ALMOND MILK

Make your own almond milk!

The alternative milk section of the grocery store is growing larger. These types of milk make up half of the milk section, and even more space in some stores. Since the food industry thrives off trends, non-dairy milk is a trend that has proven to stay.


Why has this trend transformed into a sustainable way for many to consume milk? For some, it's a great accommodation for an intolerance or sensitivity (myself included). For others, it's a taste preference. Some subscribe to the idea that cow's milk will be the end of humanity, and that it's unnatural because, "humans are the only mammal that drink another species' milk."


Whether that statement is true or not, I remember the vegan community using it as anti-animal product rhetoric. I relate this to all of the diet rhetoric I heard that lead me down years of restricting and binging, like, "you may not be hungry, you may just be thirsty."


What is true, however, is that we don't need as much dairy as the government (literally) shoved down our throats in the "Got Milk?" era. The government has been shoving messages on us about what we should eat and shouldn't eat for a long time through advertising and our school lunches. Is anyone else glad the food pyramid movement has passed?


One way that we can defy the government's messages is by sticking it to our own rules and making our own stuff. I think my desire to make my own things like almond milk, hummus and honey mustard comes from my love of a challenge.


The elephant in the room here, is that wellness is inaccessible. Dunkin' Donuts and Starbucks both charge extra money for almond milk. Some coffee chains and shop don't carry it yet because of the extra cost. At the store, it's always more expensive, too. Some smaller-batch, cold-pressed bottles are FIVE WHOLE DOLLARS!


So, does making your own almond milk ACTUALLY save money? That's the truth I'm trying to seek.


I usually get a carton of almond milk for$3 every week. That's $156 a year.


To make my own own, my one-time purchases included a $14 Ellie's nut milk bag and a $10 jug.

A one-pound bag of almonds, good for two weeks worth, is $10.

The cost to make my own annually is $144.


According to my calculations, making my own is $12/year cheaper. I won't need to re purchase the bag and the jug, however, so next year it will only cost me $120 to keep this up. Here are some of the other factors to consider, however.


  • What if I end up using less?

  • What if my milk lasts longer than 2 weeks?

  • YOU may use more milk than me. I am a single person.


This has been my almond milk manifesto. Just buying cow's milk may be easier, but I like to make things from scratch. The kitchen is my solace, and I like knowing what's in my food when I can.


That being said, if you want to try your hand in this almond milk manifesto, try my recipe below:



1. Soak 1/2 cup of almonds for 6 hours, or for 1 hour in very hot water

2. Blend drained and rinsed almonds with 1 cup filtered water, 2 dates and 1 tbsp cinnamon for 2 minutes

3. Drain with an Almond Milk bag, I use this one.

4. This makes about 2 cups, and can last for up to 2 weeks!


Thanks for reading the blog! Make sure you subscribe by e-mail. For more content, and to also gab about comedy, pop culture and politics on the We Went There Podcast. Want to share this nourishing recipe? Pin it!

Make sure you join the whole community on Instagram and Twitter.

15 views